Slider-1
Slider-2
Slider-3

Absolventi 2012

2012 - Andrea Demjanovičová

Po střední škole jsem se rozhodla obrátit svůj život naruby a začít nový školní rok na uplně jiném místě, s novými přáteli a novými zkušenostmi. Už měsíc žiji, pracuji a studuji v Americe ve státě New Jersey.

Před půlrokem jsem se rozhodla zúčastnit se programu Work & Study USA, prošla jsem pohovorem ve zprostředkovatelské agentuře a nyní jsem tady! - Sen se stal skutečností!

Bydlím v městečku Mountain Lakes zhruba 30 mil od Manhattanu u americké rodiny, která vychovává 3 děti. Rodina je napůl židovská a napůl křesťanská. Nejsou však ortodoxní a chod rodiny je zcela běžný. Jíme americké polotovary, které nejsou košér a sendviče s Targetu které se svěcené vody ani nedotkly. Rodina je báječná a berou mě jako rozeného člena. Díky různorodému náboženství je můj rok v Americe o to zajímavější.

Slavíme židovské i křesťanské svátky a tak poznávám nejen americkou kulturu ale také jiná náboženství a zvyky. Všechna dopoledne a víkendy mám volné, odpoledne se starám o děti a mimo to studuji na místní univerzitě, kde beru hodiny angličtiny. V jarním semestru nastupuji na univerzitu v jiném městě, kde chci studovat práva a business a nakonec složit zkoušky a získat dostatečné kredity. Při zařazovacích testech jsem získala nejvyšší počet bodů a byla tak oficiálně zařazena do skupiny nejvyšších pokročilých – touto cestou bych chtěla poděkovat paní Rucké – které hodiny byly odrazovým můstkem ke zkvalitnění mých english skills!

Amerika vs. Evropa. Co je v Americe tolik jiné? A proč zrovna Amerika? První co mě na Američanech překvapilo je jejich otevřenost a přátelský přístup. Tady Vás na ulici potká neznámý člověk a řekne ''Hi, how are you?'' Zkuste tohle udělat v naši zemi. Další pozitivum je že si Vás tady lidé nevšímají, je jim jedno co nosíte, je jim jedno jak vypadáte. Jednoduše Vás berou takové jací jste. Dále je velký rozdíl ve výchově amerických děti. Všechno se bere strašně optimisticky. Já narazila na rodinu, kdy rodiče umí být přísní a jsem za to ráda. Ale generally je americká výchova založena na tom, že když dítě udělá něco špatně – dostane čokoládu se slovy ''už to víckrát nedělej prosím''. Co udělá dítě? Jeho každodenním chlebem je čokoláda a americký rodiče jsou na pokraji zoufalství. Na druhou stranu se mi líbí, že se tady lidé umějí pochválit za cokoli. Což lidé v České republice a v Evropě obecně nedělají a není to tak zcela běžné. Další věc, která mě v Americe zaskočila je že je tady strašně draho, zcela běžné věci jsou například i 4krát drahší než u nás. Levné je tady jenom oblečení. Velkým mínusem pro Ameriku je americké stravování a jídlo obecně. Je jedno jestli si koupíte palačinky nebo steak – všechno chutná sladce a z amerických polotovarů doslova šílím. V Americe je také naprosto jiná architektura – všechny domy jsou stejné a nemají tady žádné ploty. Je to přesně to, co jsem ještě před měsícem vídávala v amerických filmech a seriálech. Viděla už jsem tady spoustu zajímavých míst. Byla jsem už ve třech amerických státech a mimo New York City a jeho 5th Avenue, Times Square, Empire State Building a mnoho dalších se za měsíc chystám na Niagara Falls do Kanady, do Washingtonu DC, Atlantic City v New Jersey a také Philadelphie. V květnu se chystám na týdenní návštěvu do ČR a hned potom na další týden do Miami na Floridu. Po ukončení mého programu se vydám na Kubu a cestou domů chci ještě stihnout Californii a Honkong. Měsíční výplata je skvělá a peníze se dají snadno ušetřit. Zajímají mě ostatní kultury, proto chci všechny peníze ''vrazit'' do cestování.

Nelituji, že jsem se zúčastnila programu v USA a naopak ''rostu '' a poznávám každým dnem uplně něco jiného. Každým dnem si zdokonaluji angličtinu a potkávám přátelé z různých států. Samozřejmě jsou i dny, kdy se mi stýská a mám chuť se zbalit a odjet domů. Ale první tři měsíce jsou v cizine ''krizové''. :-) Po ukončení programu v USA chci studovat práva nebo ekonomiku na Masarykově univerzitě v Brně. Ale pokud se taky chystáš do zahraničí no ještě nevíš kam, Ameriku mohu zcela doporučit a to ne proto, protože je každý den ve filmech, ale právě proto, že USA je naprosto jiný svět než Evropa. Mentalita lidí a americká kultura obecně mi otevřela oči v mnoha směrech.

Chtěla bych poděkovat své bývalé střední škole – protože právě ona mi otevřela dvěře s miliony možností a otevřenou budoucností. Děkuji!

Andrea Demjanovičová, absolvent roku 2012

2012 - Nela Kimlová

PrimMat - střední školu podnikatelskou s. r. o. ve Frýdku - Místku jsem absolvovala ve školním roce 2011/2012. Po maturitě jsem vycestovala na pracovní stáž do Řecka, kde jsem strávila kouzelných 5 měsíců za barem na pláži. Poznala jsem mnoho nových přátel z celé světa, z kterými udržuji kontakty. Získané praktické zkušenosti jsou k nezaplacení. S komunikací v anglickém jazyce jsem neměla žádný problém. Aktuálně se chystám na studijní cestu do Austrálie, abych získala certifikát FCE a stále se zdokonalovala v anglickém jazyce. Na svou střední školu budu vzpomínat ráda, protože mě kvalitně připravila po stránce odborné, jazykové, ale i lidské.

Nela Kimlová, absolvent roku 2012

Naši partneři